Moje dziecko idzie do przedszkola

Kilka rad aby ułatwić dziecku rozłąkę z rodzicami

 

Moje dziecko idzie do przedszkola..

Pójście do przedszkola jest ogromnym wydarzeniem w życiu dziecka oraz rodziców. Zapewne niejednej mamie myśl o pójściu dziecka do przedszkola, spędza sen z powiek.

Oto kilka rad aby ułatwić dziecku rozłąkę z rodzicami:

1. Poinformuj dziecko dlaczego będzie chodzić do przedszkola (np. bo mama musi iść do pracy i rodzice zdecydowali, że w przedszkolu dziecko będzie miało najlepszą opiekę; niektóre dzieci przyjmują argument, że mama chodzi do pracy, tata chodzi do pracy i dziecko ma swoją pracę, czyli przedszkole)

2. Ćwicz z dzieckiem samoobsługę! W nowej sytuacji dziecko często ma problem żeby opowiedzieć o swoich potrzebach, dlatego ważne jest aby umiało (a chociaż podejmowało próby), by je zaspokoić. Dużo łatwiej adaptują się dzieci samodzielne, niż te zależne od dorosłych

3. Jeżeli masz taką możliwość zainicjuj rozmowę ze znajomym dzieckiem, które lubi chodzić do przedszkola

4. Opowiedz dziecku o zaletach przedszkola: dużo zabawek, nowi koledzy, fajna pani, która zna dużo ciekawych zabaw, wierszyków i piosenek, pyszne obiady – ale nie skupiaj się tylko na w/w plusach, żeby dziecko nie doznało rozczarowania – bo może pierwszego dnia żadna z zalet przedszkola nie będzie dla niego atrakcyjna

5. Wspólnie wybierzecie kapcie do przedszkola, woreczek na zmienne ubranie. Tak żeby dziecko czuło swój udział w przygotowaniach

6.  Często spaceruj z dzieckiem w okolice przedszkola, aby poznało drogę, zobaczyło jak dzieci bawią się na placu zabaw, biegają po Orliku

7. Opowiedz jak to było gdy Ty chodziłeś/chodziłaś do przedszkola

8. Czytaj opowiadania, których bohaterowie chodzą do przedszkola

9. Nigdy nie strasz dziecka przedszkolem, np. W przedszkolu to się dowiesz.., W przedszkolu są takie kary.., W przedszkolu to ciebie nauczą, Skończą się tobie dobre czasy z mamusią, W przedszkolu zrobią z ciebie grzeczne dziecko

10. Wyjaśnij dziecku, że pierwsze dni w przedszkolu są szczególne. Nie obiecuj, że będą to wspaniałe dni, żeby dziecko się nie rozczarowało. Powiedz prawdę dziecku, wyjaśnij, że być może dla niego będzie to trudny czas. Powiedz, że może czuć się smutne i złe, może się zdarzyć, że będzie płakało (szczególnie, gdy zobaczy jak inne dzieci plączą w kącikach). Zawsze taką rozmowę zakończ pozytywną myślą!

11. I najważniejszy punkt, który zacznij realizować od września codziennie: dziecko powinno być pewne twojej miłości i słowności. Jeśli obiecasz, że odbierzesz dziecko po obiedzie, zrób to. Nie zawiedź jego zaufania i wiary w twoją miłość.

Dziecko powinno być przygotowywane stopniowo, nie rób wszystkiego na raz, rozciągnij ten proces w czasie, aby mogło oswoić się z myślą o tym, że pójdzie do przedszkola. Zacznij już dziś.

Opracowane na podstawie:

- www.dziecirosna.pl

- materiałów własnych

Przygotowała:

Małgorzata Kolonko

                                          Zrzut ekranu 2014-08-31 o 18.02.42